Naujienos

Nauji Filharmonijos užmojai

Lietuvos nacionalinė filharmonija ką tik pristatė savo 77-ąjį sezoną, kuris kelsis ir į internetinę erdvę bei ateinančiais metais minint valstybės atkūrimo šimtmetį bus nuspalvintas lietuviška gaida.

Rugsėjo 16-ąją naująjį savo koncertų sezoną Filharmonija pradės simfoninės muzikos vakaru. Programoje – anglų kompozitoriaus Edwardo Elgaro pompastiškasis maršas ir efektingas Koncertas violončelei su orkestru, antroje koncerto dalyje – titaniškąja vadinta Pirmoji austrų kūrėjo Gustavo Mahlerio simfonija. Su maestro Modesto Pitrėno vadovaujamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) grieš vokiečių violončelininkas Johannesas Moseris. Šio, o ir kitų koncertų publika nuo šiol galės klausytis ne tik gyvai, bet ir skaitmeninėje salėje. Tai Filharmonijos 77-ojo sezono naujovė. Koncertų įrašai bus pasiekiami puslapyje nationalphilharmonic.tv.

G. Maleris – jau pirštuose

Jau visą mėnesį LNSO repetuoja titaniškąją G.Mahlerio Pirmąją simfoniją. „Jos forma jau orkestrantų pirštuose, rankose, akyse ir širdyse“, – teigė kūrinio premjeros laukiantis orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas M. Pitrėnas. Jis pripažino, kad didelės partitūros Filharmonijos salėje skamba kaip tam tikras iššūkis. „Salės apimtis nėra tokia, kokios reikėtų sutalpinti visus muzikantus. Tačiau stengiamės, kad klausytojai pajustų G. Mahlerio gelmę, plotmę ir aukštumas. Iššūkiai mums jau tampa gražia rutina“, – kalbėjo dirigentas.

Lietuviškos gaidos

Pasak M. Pitrėno, naujasis kolektyvo sezonas bus nuspalvintas lietuviška gaida, mat artėja 2018 metai, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis. „Viskas prasideda ir baigiasi Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu. Jis, galima sakyti, yra mūsų eksportinė prekė. Jo simfoninę poemą „Miške“ atliksime Indijoje, Mumbajuje, Lenkijoje. Per sezoną skambės Osvaldo Balakausko simfonija, po Naujųjų metų – Arvydo Malcio opusai“, – sakė M. Pitrėnas.

2018 metų vasario 16 dieną klausytojai išgirs šiandienos lietuvių kompozitorių muzikinį kaleidoskopą. Per iškilmingą koncertą nuskambės penkios kūrinių premjeros.

Vertindamas LNSO griežimo kokybę, M. Pitrėnas sakė norintis išskirti orkestro tvarumą. „Ne pastovumą, o būtent patvarumą. Kolektyvas pasitempęs, „nebanguoja“, jis stiprus profesine etika“, – pabrėžė orkestro vedlys.

Plės koncertinę veiklą

Pasak Filharmonijos generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, naująjį sezoną Filharmonija nusiteikusi įvairiapusiškai plėsti koncertinę veiklą: atidaryti skaitmeninę salę, palaikyti interaktyvią komunikaciją su klausytojais ir įvairių medijų, ypač socialinių tinklų, vartotojais, išmoningai vykdyti edukacinę veiklą Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, o svarbiausia – atsakingai pristatyti Lietuvos muzikos kultūrą užsienyje. Rudenį LNSO laukia įspūdingos gastrolės į Indiją ir Tailandą, o Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) atstovaus Lietuvai gastrolėse Eliziejaus laukų teatre. Dar daugiau maršrutų svetur mūsų kolektyvų laukia po Naujųjų metų.

Ambicingus Filharmonijos planus jau antrus metus palaiko mecenatas – koncernas „Achemos grupė“ bei Dr. Bronislovo Lubio labdaros ir paramos fondas. Mecenato ir rėmėjų pagalba padeda ne tik drąsiai imtis naujovių, bet ir išlaikyti stabilų sezono koncertų ritmą.

Klausytojų vis daugėja

Vien sezono pirmąjį pusmetį, nuo rugsėjo iki gruodžio, Vilniuje ketinama surengti per 50 koncertų. Pasak Filharmonijos generalinio direktoriaus pavaduotojos Ievos Tamutytės, jie vyks pačioje Filharmonijoje bei Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Šv. Jonų bažnyčioje. Keli koncertai pratęs tradicinį ciklą „Muzika Trakų pilyje“.
Patrauklios muzikos programos skambės įvairiuose Lietuvos miestuose, čia ir toliau bus stiprinama edukacija, pristatomos pažintinės muzikos programos iš ciklų „Muzikos enciklopedija gyvai“, „Koncertai visai šeimai“.

„Edukacija yra viena prioritetinių Filharmonijos veiklos sričių, jau kelinti metai atnešanti gražių vaisių – vis gausiau lankomos koncertų salės, jaunėjanti publika, atviresni santykiai tarp muzikos kūrėjų, atlikėjų ir klausytojų, stiprėjanti Filharmonijos bendruomenė, – sakė I. Tamutytė. – Daugiau publikos padeda pritraukti ir gana lanksti bilietų nuolaidų sistema, pavyzdžiui, abonementas „Grosso“, nuolaidos grupėms, moksleiviams, studentams, pensininkams.“

Kaip pasidžiaugė I. Tamutytė, koncertų skaičius lieka stabilus, o klausytojų – nuolat auga. daugėja ir užsakomųjų koncertų: įmonės, įstaigos užsirako koncertus kokio nors savo renginio proga.

Repertuaro akcentai

Po LNSO sezono pradžios bei rugsėjo 30 dieną vyksiančio koncerto su Tarptautinio Jashos Heifetzo smuikininkų konkurso nugalėtoja Yurina Arai pasirodys LKO su Sergejumi Krylovu, solo arfa skambinant Joanai Daunytei. Spalis bus dosnus įdomių kamerinės muzikos programų. Spalio 25 dieną koncertuos Valstybinis Vilniaus kvartetas ir pianistas Andrius Žlabys, kuriame pianistą pažinsime ir kaip kompozitorių.

Šiuolaikinės muzikos gurmanai, be abejo, bus pamaloninti keliais Filhamonijoje vyksiančiais „Gaidos“ festivalio koncertais.. „Gaidoje“, kaip įprasta, sulauksime intriguojančių Lietuvos kompozitorių premjerų, bus paminėti Davido Lango ir Johno Adamso jubiliejai, pirmą kartą Lietuvoje koncertuos viena žymiausių JAV mušamųjų instrumentų grupių „Sō percussion“, įvyks išskirtinis pianisto Luko Geniušo 2017 metų pasirodymas Lietuvoje.

Rudens koncertų sezono viršukalnei galima būtų prilyginti lapkritį vyksiantį Penktąjį Vilniaus fortepijono festivalį. Šiųmečio festivalio tema – „Pakeleiviai“. Jo meno vadovė pianistė Mūza Rubackytė sukvietė gražų būrį Lietuvoje dar nekoncertavusių pianistų iš svetur. Lapkričio 11–25 dienomis Filharmonija simboliškai taps fortepijono muzikos meka, čia įvyks aštuoni aukščiausio lygio pianistų koncertai.

Tvaria žiemos koncertų tradicija jau tapo „Kalėdų muzikos savaitė“ ir Naujamečiai koncertai. Ypatinga staigmena šiemet laukia vokalo muzikos gerbėjų – gruodžio 27 dieną Filharmonijoje koncertuos britų vokalinis sekstetas „The Queen’s Six“.

Sulauksime ir daugiau įdomių užsienio atlikėjų. Antai lapkričio 30 dieną koncerte „Alternatyvos“ pasirodys styginių kvartetas „O/Modern“ ir perkusininkė Evelyn Glennie, gruodžio 16 dieną su M. Pitrėno diriguojamu LNSO koncertuos Filharmonijoje jau viešėjęs ir tikrą emocijų audrą sukėlęs saksofonų kvartetas „Signum“, o gruodžio 22 dieną tarptautinio projekto „Strings and Air“ (JAV, Lietuva, Ispanija) koncerte „Nuo klasikos iki flamenko“ su lietuvių saksofonininku Kęstučiu Vaiginiu bei styginių kvartetu „Mettis“ muzikuos Hernanas Romero (gitara, vokalas) ir Rodrigo G. Pahlenas (fortepijonas, lūpinė armonikėlė, perkusija).

Pristatys plokšteles

Kai kurie šio pusmečio koncertai ypatingi, nes pristatys naujas kompaktines plokšteles. Spalio 8 dieną Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje koncertuosiantys Justina Auškelytė (smuikas) ir Cesare Pezzi (fortepijonas, Italija) supažindins su Balio Dvariono kūrinių smuikui ir fortepijonui kompaktine plokštele („Naxos Records“). Spalio 22 dieną nuostabios dovanos sulauks jauniausia Filharmonijos auditorija – dirigentas Robertas Šervenikas, aktorius Rolandas Kazlas ir LNSO koncerte visai šeimai pristatys plokštelę „Apie Motušę Žąsį, Petią ir Vilką“, skambės Maurice’o Ravelio orkestrinė siuita „Mano motušė Žąsis“ ir Sergejaus Prokofjevo simfoninė pasaka „Petia ir Vilkas“.

Naują lietuvių kompozitorių muzikos plokštelę – „Muzika kameriniam orkestrui“ – su įvairiais solistais ir dirigente Adrija Čepaite šiemet įrašė LKO, ji bus pristatyta lapkričio 8 dieną. Plokštelės sutiktuvių koncerte Vilniuje numatyti Broniaus Kutavičiaus, Osvaldo Balakausko, Jurgio Juozapaičio ir Algirdo Martinaičio kūriniai. LKO lietuvių muzikos plokštelė bus pristatyta ir Klaipėdoje bei Kaune.
 
Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Kultura-ir-pramogos/nauji-filharmonijos-uzmojai/250136
© Lietuvos žinios