Naujienos

Nacionalinė filharmonija vilioja į muzikinę kelionę

Įžengusi į 2017 metus Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF) tęsia 76-ąjį sezoną ir iki pavasario siūlo intensyvią muzikinę kelionę per kalnus ir slėnius.

LNF generalinė direktorė Rūta Prusevičienė, apžvelgdama 2017-ųjų koncertus ir veiklą, per spaudos konferenciją pabrėžė, kad šie metai – išskirtiniai: „Mokesčiai ir šalčiai pasitiko nepasirengusius, bus permainingi metai.“

Tačiau, anot R. Prusevičienės, gerbėjų laukia įspūdingas ir turtingas LNF sezonas. Žadama daug akademinių ir edukacinių programų. Generalinė direktorė pasidžiaugė, kad koncertų lankomumas, nors ir didelė konkurencija – nemenkas. „Pilnutėlės salės – džiugi tendencija, – sakė ji. – Žmonės siekia išskirtinių patirčių, vertina kokybę.“

„Bilietai į LNF organizuojamus koncertus bene pigiausi, – juokaudamas pridūrė dirigentas Modestas Pitrėnas. – Galbūt todėl?“

76-asis sezonas

Šis koncertų sezonas, remiamas Dr. Bronislovo Lubio labdaros ir paramos fondo, išsiskirs geriausių atlikėjų parengtomis simfoninės ir kamerinės muzikos programomis, rečitaliais, teatralizuotais koncertais visai šeimai, aukso fondo kūriniais ir premjeromis, užsienio meistrų pasirodymais.

Naująjį sezoną LNF pradeda Sausio 13-osios aukoms atminti dedikuotu koncertu „In memoriam“. Šį vakarą Šv. Jonų bažnyčioje Lietuvos kamerinis orkestras kartu su valstybiniu choru „Vilnius“, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos orkestro pučiamųjų grupe (dirigentas Artūras Dambrauskas) pagerbia kovotojus už laisvę.

O ateinantį šeštadienį, sausio 14-ąją, Filharmonijos Didžiojoje salėje vyks koncertas „Orkestras iš arti“, diriguojamas orkestro meno vadovo ir vyriausiojo dirigento M. Pitrėno.

Orkestras iš arti

Pasak R. Prusevičienės, laukia nuostabi proga susipažinti iš arčiau su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO). Jau tradiciniame koncerte „Orkestras iš arti“ būrys talentingų LNSO muzikantų – stygininkų ir pūtikų – pademonstruos savo meistriškumą atlikdami įdomias, retai skambančias partitūras solo su orkestru.

LNF generalinės direktorės pavaduotoja meno reikalams Ieva Tamutytė pasidžiaugė repertuaro daugiabriauniškumu. „Tai ne pagyros, o faktai, – pakiliai nusiteikusi kalbėjo ji. – Šeši kolektyvai, kviestiniai rečitalių pristatymai, bendradarbiavimas tarptautiniu lygiu su kitomis institucijomis. Dėmesys jaunimui, orkestrantams, dirigentams, edukacinės programos...“

I. Tamutytės teigimu, dvidešimt edukacinių programų išgirdo daugiau nei 3,5 tūkst. vaikų. Pernai LNF iš viso suorganizavo 281 koncertą, pasirodė 140 kartų regionuose, 19 – užsienyje.

Tęsia metų sutiktuves

Filharmonija tęsia Naujųjų metų sutiktuves: vasario 3-iąją kinų Naujųjų metų proga sulauksime puikiai savo šalies muzikinę kultūrą reprezentuojančių svečių iš Kinijos.

Vilniuje koncertuos Zhejiang tradicinis orkestras iš Pietų Kinijos ir Shaanxi televizijos kinų orkestras iš Šiaurės Kinijos. Abu kolektyvai yra Nacionalinio menų fondo konkurso nugalėtojai. Lietuvos publiką orkestrai kvies simboliškai leistis įžymiuoju Šilko keliu.

Direktorės pavaduotoja meno reikalams išskyrė ir vasarios 18-osios renginį – jubiliejinį Gidono Kremerio ir jo vadovaujamo orkestro „Kremerata Baltica“ koncertą. Europos tarptautinis orkestras mini 20-metį. Šiai sukakčiai bei G. Kremerio jubiliejui skirtas koncertas taps ir Vilniuje vyksiančio pasaulinio renginio – V tarptautinio Jaschos Heifetzo smuikininkų konkurso programos dalimi.

Skiria daug dėmesio jaunimui

Kaip sakė I. Tamutytė, LNF skiria ypač daug dėmesio jaunimui ir jo galimybėms žengti į Didžiąją sceną. „Suteikta unikali galimybė pasirodyti su simfoniniu orkestru“, – pasidžiaugė ji.

Kovo 12-ąją vyksiančiame ciklo „Atžalynas“ koncerte su LNSO pasirodys ryškūs jaunosios kartos solistai Bernardas Petrauskas (smuikas), Monika Boreikaitė (obojus), Jurgis Aleknavičius (fortepijonas) bei dirigentas Karolis Variakojis. Taip pat kviečiama į balandžio 19 dieną rengiamą Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mokyklos simfoninio orkestro ir pianisto Igno Maknicko koncertą.

Susipažinti su itin gabiu jaunimu bus skirtas ir kovo 18 dienos koncertas „Scenoje – laureatai“, kur su LNSO muzikuos solistas Rimvydas Savickas (klarnetas) bei 2015-ųjų Nikolajaus Malko konkurso Kopenhagoje nugalėtojas dirigentas Tung Chieh Chuangas. Talentingo jaunimo pasirodymų nestigs visą pavasarį.

M. Pitrėnas, sulaukęs klausimo apie kolektyvo atsijauninimą, nebuvo linkęs akcentuoti personalo kaitos. Maestro teigimu, viskas vyksta natūraliai, kaita organiška. Išėję į pensiją muzikai gerbiami ir mylimi, jie kviečiami dalyvauti koncertuose ir pan.

M. Pitrėnas rekomendavo aplankyti balandžio 1-osios orkestro muzikos koncertą, skirtą trio „Kaskados“ 20-mečiui. „Paminėkime Melagių dieną kartu su rusiška ir žydiška programa“, – šypsojosi dirigentas.

Vasario 16-osios koncertas

LNF generalinė direktorė R. Prusevičienė prisipažino, kad Vasario 16-osios iškilmingas koncertas atsirado iš „atsivežtinės“ idėjos, mat tai populiari tendencija ir kitose Europos šalyse.

Lietuvos nepriklausomybės 99-osioms metinėms LNF rengiamas iškilmingas koncertas. Patriotines nuotaikas skleis LNSO, valstybinis choras „Vilnius“, diriguojami lietuvių muzikos puoselėtojo Roberto Šerveniko. Greta kompozitorių Lino Rimšos ir Vaclovo Augustino opusų skambės Jono Tamulionio ir Gedimino Zujaus kūrinių premjeros.

Iš viso per pusmetį Nacionalinė filharmonija planuoja surengti daugiau kaip 60 koncertų. Jie vyks ne tik po Filharmonijos stogu, bet ir Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Vilniaus bažnyčiose, Trakų pilies menėje, „Litexpo“ parodų rūmuose. Antra tiek koncertų per kelis mėnesius ketinama surengti įvairiuose Lietuvos miestuose. Į mūsų šalies miestus ir miestelius vėl keliaus projekto „Muzikos enciklopedija gyvai“ atlikėjai ir edukatoriai.

Filharmonija ir šiemet vasarį dalyvaus Vilniaus knygų mugėje, čia surengs koncertų, pristatys savo veiklą, leidinius bei karščiausią naujieną – M. Pitrėno diriguojamo LNSO ir pianisto Luko Geniušo įrašytą prancūzų muzikos kompaktinę plokštelę „Orkestro divertismentas“.

© Lietuvos žinios