Naujienos

Lengvoji klasika – iš operos profesionalų lūpų

Gruodžio 11–12 dienomis, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje skambėjo operų ir sarsuelų arijos, duetai, uvertiūros, intermezzo. Kūrinius atliko lietuvių ir ispanų operos solistės – Nomeda Kazlaus ir Montserrat Martí, dirigavo Barselonoje gyvenantis pianistas, kompozitorius Ricardo Estrada.

Sopranas N. Kazlaus į Vilnių pakvietė M. Martí ir R. Estradą – savo draugus, kolegas, dirbančius garsiausiuose Europos teatruose. Nomeda yra sukūrusi vaidmenų Lietuvos nacionaliname operos ir baleto teatre, šiais metais čia atliko Leonoros vaidmenį Ludwigo van Beethoveno operoje „Fidelijus“. Daug dainuoja ir užsienyje: Barselonos Gran Teatre del Liceu, Ravenos Teatro Alighieri, Venecijos Teatro Malibran, Maskvos Didžiajame teatre, Marijos teatre Sankt Peterburge. Ji vadovauja kasmetiniams meistriškumo kursams „Palangos vasaros akademija“ ir yra laidų ciklo „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus „ autorė ir vedėja.

Programoje – ir ispanų opusai

M. Martí, operos solistės Montserrat Caballé dukra, taip pat kuria vaidmenis teatruose. Vienas garsiausių operos kritikos žurnalų „Opera Now“ rašė, kad M. Martí „sužėrėjo ne tik įspūdingu, stipriu vokalu, būtinu šiai itin sudėtingai Brunhildos partijai, bet ir įtaigia, emocinga vaidyba“. Įvertinti jos šiemet sukurti vaidmenys Giacomo Puccini operose „Turandot“ ir „Bohema“.

Montserrat (mažybiniu vardu dar vadinamos Montsita) bei Nomedos pažįstamas R. Estrada yra ir pianistas, ir kompozitorius. Jis studijavo Mančesteryje, o dabar taip pat daug keliauja koncertuodamas. Pasirodė Didžiojoje Britanijoje, Olandijoje, Prancūzijoje. Maestro diriguos Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui.

M. Martí ir N. Kazlaus yra ne kartą koncertavusios kartu, surengusios pasirodymų teatrų salėse, festivaliuose Europoje, drauge dainavo su M. Caballé. Tačiau Lietuvoje solisčių duetą išgirsime pirmą kartą.
Montserrat, savo karjerą pradėjusi kaip baleto šokėja, debiutavo dainuodama su motina. Kaip sako, jųdviejų duetas kaskart yra nepaprastas. „Kartu turime nuostabių prisiminimų iš scenos. Nors daugiau nešoku, šoka mano dukra. Baletas iki šiol yra mano antroji aistra, kaip ir apskritai menai, kinas, maistas, žmonės“, – prieš koncertą pasakojo ji.

R. Estrada džiaugėsi Lietuvoje debiutuosiantis su puikiomis solistėmis ir stipriu orkestru, diriguosiantis savos kultūros kūrinius: dvi sarsuelas, dvi uvertiūras operų, kurių veiksmas vyksta Ispanijoje, – „Don Žuano“ ir „Karmen“. „Viena operų – ne itin žinoma, bet šis duetas – mažas mūsų muzikos perlas. Tikiuosi, nuo pat pirmos repeticijų minutės gerai praleisime laiką, o vėliau muzika – džiugia, greita, gyva, uždegančia, kaip būdinga mūsų stiliui, – pasidalysime su publika“, – LŽ kalbėjo Ricardo.

Susitinka talentai

Koncertuose, kuriuos remia Dr. Bronislovo Lubio vardo labdaros ir paramos fondas, skambėsiantys kai kurie kūriniai (pavyzdžiui, amerikiečių operetės) Lietuvoje bus pristatomi pirmąkart. Nors N. Kazlaus dažniausiai atlieka „sunkiąją artileriją“, o jos operinį ir koncertinį repertuarą sudaro Giuseppe Verdi, Richardas Wagneris ir Johannas Straussas, ši programa bus šventinė, pramoginė – lengvai klausoma aukšto lygio klasika.

M. Marti Vilniuje pastarąjį kartą viešėjo 2008 metais. „Džiugu vėl grįžti į Vilnių, dainuoti su Nomeda. Jei turėsime laiko pasivaikščioti po miestą, ji, be abejonės, bus geriausia gidė!“ – įsitikinusi Montserrat. N. Kazlaus apie Montsitą atsiliepė kaip apie bendramintę, gyrė jos bei R. Estrados talentą ir atsidavimą muzikai.

„Visi mano scenos partneriai – itin profesionalūs, dirba atsidavę, iš širdies. Mus sieja meilė muzikai ir žmonėms, – svarstė Nomeda. – Montsitą pažįstu nuo 2000-ųjų, iki šiol esame draugės, kartu dainavome daugybę kartų, o, be draugystės, mus sieja ir motinystė.“

Paklaustas, kokį geriausią profesinį patarimą yra gavęs arba davęs, R. Estrada citavo rašytoją Johną R. R. Tolkieną: „Patarimas – pavojingiausia dovana, kokią galima kam nors duoti. Netikiu, kad įmanoma patarti, kaip puikiai groti ar dainuoti, – kiekvienas atranda savo individualų kelią. Manau, kad individualumas ir kokybė yra reikšmingiausi muzikos pasaulyje“, – mąstė Ricardo. O N. Kazlaus prisipažino, kad iš savo gyvenimo parašytų trijų tomų knygą. „Ne vien apie save, o apie sutiktus žmones, bendravimą, darbą, nuotykius ir meilę. Nuo mokyklos laikų sutinku be galo ypatingų, talentingų žmonių, kurie tampa mano partneriais, draugais, kolegomis, kai kurie – net dvasiniais mokytojais“, – šypsojosi operos solistė.

„Lietuvos žinių“ informacija.