Naujienos

Padedant mokykloms keistis

Jau keleri metai Lietuvoje kalbama apie elektroninius mokinių pažymėjimus ir daugelis mokyklų susipažinusios su jų funkcijomis bei galimybėmis, tačiau vos trečdalis ėmėsi tokius pažymėjimus diegti.

„Priežasčių yra daug, – sakė VšĮ „Švietimo standartas“ direktorė Dalia Šivickienė. – Tačiau viena svarbiausių, mano nuomone, yra ta, kad Švietimo ir mokslo ministerija bei jai pavaldžios įstaigos niekaip nereguliuoja tokių pažymėjimų diegimo ir funkcijų plėtros. Nors elektroninis mokinio pažymėjimas yra teisės aktais reglamentuotas mokinio dokumentas, kurio blankus juridiniai asmenys perka iš ministerijai pavaldaus Švietimo aprūpinimo centro, jo funkcijos yra kiekvienos mokyklos fantazijos reikalas. Todėl atsiranda daug nežinios, netikėjimo ir baimės. Mokykloms visiškai aišku, kam reikalingas elektroninis dienynas ir kokios yra jo pagrindinės funkcijos, tačiau tokio aiškumo nėra dėl elektroninių mokinių pažymėjimų. Labai praverstų parengti jų naudojimo ir pritaikymo mokykloje gaires ar nuostatas.“

Daugiau aiškumo

Elektroniniai mokinių pažymėjimai, kaip tikino D. Šivickienė, gali labai prisidėti prie teigiamų pokyčių mokykloje. Jie turi valstybinio dokumento statusą, pripažįstami kaip pagrindinis mokinio dokumentas, ir kartu padeda garantuoti saugumą mokykloje. Specialiai įrengtos elektroninės spynos atrakinamos tik šiais pažymėjimais, todėl pašaliniai asmenys negali patekti į mokyklą. Elektroniniame mokinio pažymėjime integruota elektroninė piniginė padeda spręsti ir itin opią smulkiųjų pinigų atiminėjimo problemą, gają mokyklose. Be to, tėvai gali stebėti, ką mokinys valgė. Elektroninė piniginė sumažina galimybę įsigyti menkaverčių produktų.

„Pasakysiu labai paprastai: mokyklose, kuriose įdiegti elektroniniai mokinių pažymėjimai, nebėra nuolatinio vaikų bėgiojimo į šalia esančius kebabų kioskus, auklėtiniai kur kas rečiau parduotuvėse perka saldumynų, traškučių, gaiviųjų gėrimų. Ką ir kalbėti apie cigaretes ar alkoholį – itin opią problemą vyresnėse klasėse, – vardijo D. Šivickienė. – Taip pat labai svarbu, kad mokinio pažymėjimas, panašiai kaip uniforma, neleidžia išskirti mokinių iš sunkiai besiverčiančių šeimų. Socialiai remtini moksleiviai, ypač brandos laikotarpiu, labai jautrūs šiuo požiūriu. Neretai iš jų tyčiojamasi: „Žiūrėk, nemokamai valgo“, „Va, tas bėdžius“. Kai mokykloje įdiegti elektroniniai pažymėjimai, mokiniai pasiima savo porciją valgykloje lyg atsiskaitytų elektroniniais pinigais. Svarbu ir tai, kad mažiau galimybių turintys moksleiviai yra ir iš didesnės rizikos šeimų. Jiems reikalinga specifinė disciplina, ir šiuo požiūriu labai padeda elektroniniai pažymėjimai.“

Jonava – pirmoji

Tačiau elektroninių pažymėjimų finansavimas socialiai remtiniems moksleiviams yra vienas esminių trukdžių diegti juos mokyklose. Apie 30 proc. mokinių yra socialiai remtini. Mokyklų vadovams ir administracijai sudėtinga rasti sprendimą, kaip kompensuoti elektroninių pažymėjimų kaštus, nes yra ir kitų finansinių prioritetų.

„Džiaugiamės, kad kartu su Dr. Bronislovo Lubio vardo labdaros ir paramos fondu mums pavyko rasti tokį sprendimą Jonavoje. Ten yra daugiau nei 500 socialiai remtinų moksleivių, – pasakojo D. Šivickienė. – Fondas finansavo visų socialiai remtinų moksleivių elektroninių pažymėjimų gamybą. Jonavos rajono savivaldybėje – pirmojoje Lietuvoje – elektroninius mokinio pažymėjimus jau turi visi moksleiviai. Visose Jonavos rajono švietimo įstaigose įdiegti elektroniniai užraktai, garantuojantys saugumą, visose valgyklose yra elektroninei apskaitai reikalinga įranga. Jonavos rajono savivaldybės administracija pirmoji Lietuvoje pradėjo vykdyti elektroninę nemokamo maitinimo lengvatos apskaitą.“

Dėl vaikų gerovės

Pasak D. Šivickienės, dažnai skubama teisti, kaltinti mokytojus, mokyklos administraciją, reikalauti šiuolaikiško mokymo, draugiškos aplinkos, tačiau retai susimąstoma, kaip padėti mokyklai, kad ten vaikams būtų kuo geriau. Svarstant, kas galėtų būti mokykloje kitaip, geriau, ir kilo sumanymas įkurti įmonę „Švietimo standartas“. Suburta švietimo profesionalų ir ekspertų komanda teikia praktines rekomendacijas įvairiose srityse, pradedant patarimais dėl pažangių elektroninės apskaitos sprendimų mokyklose, baigiant metodinėmis priemonėmis geresnės kokybės, interaktyviam ugdymui. Per mažiau nei vienus veiklos metus padaryta tikrai daug. Savo darbais ir paslaugų kokybe įmonė įgijo mokyklų pasitikėjimą ir stengiasi toliau jį stiprinti.

„Mūsų tikslas – padėti mokykloms keistis. Kalbame ne apie nupirktus suolus, nudažytas sienas, patogesnes, geriau ar prasčiau įrengtas klases, o apie giluminius, kokybinius pokyčius, – pabrėžė „Švietimo standarto“ direktorė. – Ir šiuo atžvilgiu modernios technologijos, netikėti, bet paveikūs sprendimai, yra neatsiejami. Kuriant pažangesnę terpę mokykloje vienodai svarbi aplinka, kompetencija, motyvacija, emocinė atmosfera, kitos priemonės.

Šiuo metu „Švietimo standarto“ komanda dirba trimis kryptimis. Diegiami mokinių ir mokytojų elektroniniai pažymėjimai bei plėtojamos su jais susijusios funkcijos, panaudojimo galimybės. Kuriamos ir platinamos pažangios mokymo priemonės, ypač socialinių, humanitarinių mokslų dalykams. Dabar jų, kaip sakė D. Šivickienė, trūksta mokyklose. Taip pat plėtojamas diagnostinis įrankis mokykloms „Pažangi mokykla“. Jį tikimasi baigti testuoti šiais mokslo metais, o nuo 2016 metų rudens bus galima jau naudotis.

„Lietuvos žinių“ informacija.