Naujienos

Pažaislio festivalis baigtas netikėta nata

XX Pažaislio muzikos festivalio paskutinis koncertas, skirtas tenoro Edgaro Montvido keturiasdešimtmečiui, iškilmingai baigė kasmetinį vasaros klasikinių pasirodymų ciklą.

„Šie metai buvo ypatingi. Ir pasirodymų išskirtinumu, ir netikėtais duetais, ir publikos dėmesiu“, – LŽ tikino Pažaislio muzikos festivalio koordinatorius Justinas Krėpšta.

Retas svečias

 Jis neslėpė, kad rugpjūčio 31-osios baigiamasis festivalio koncertas – svarbus, mat Lietuvos publika galėjo išgirsti retai gimtinėje viešintį, Europos scenose labai laukiamą Edgarą Montvidą. Kita reikšminga priežastis – Dr. Bronislovo Lubio vardo labdaros ir paramos fondo remiamas Pažaislio muzikos festivalis tapo pirmasis, kuriame debiutavo naujas duetas – Edgaras Montvidas ir Donatas Montvydas. Tai – seniai publikos lauktas pasirodymas, apie kurį abu atlikėjai kalbėjo ne vienus metus, tik dėl dažnų tenoro gastrolių sumanymo įgyvendinti vis nepavyko.

„Apie bendrą pasirodymą su Donatu kalbėta ne sykį. Džiaugiuosi, kad jį įgyvendinti pasisekė bent dabar. Kartu dalyvavome keliose repeticijose. Donatas tikrai talentingas savo žanro atstovas“, – sakė E. Montvidas.

Pažaislio koncertui pasirengti duetui pakako kelių bendrų repeticijų. Drauge su Donatu ir Edgaru koncerte pasirodė ir operos solistė Asmik Grigorian, Kauno valstybinis choras bei Gintaro Rinkevičiaus vadovaujamas ir diriguojamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. D. Montvydas ir E. Montvidas kartu atliko lietuvišką kūrinį „Dainų daina“. Bisui dainininkai pasirinko Zucchero „Miserere“.

Galbūt giminaičiai

„Gali būti, kad mes su Donatu esame tolimi giminaičiai. Tikrai žinau, kad mano pavardėje padaryta klaida, mano visi pusbroliai yra būtent Montvydai“, – pasakojo E. Montvidas.

Su Donatu jiedu susipažino prieš septynerius metus, kai jis kartu su savo mokytoja Rosita Čivilyte atvyko į Laimos Montvidienės gimtadienį. Tąsyk jaunas atlikėjas nedainavo, tik pasveikino sukaktuvininkę.

Tikrąją savo jubiliejaus dieną E. Montvidas buvo Anglijoje. Į šią šalį pasveikinti tenoro atskrido apie septyniasdešimt žmonių. Sukaktuvininkas patikino, kad jam nėra svarbu dovanos, ar kur švęsti. Pirmiausia – kartu esantys žmonės.

„Gimtadienius minėti tenka nedažnai, nes per juos dažniausiai būnu gastrolėse. Galiu švęsti ir virtuvėje su mišraine, ir dideliame renginyje, jei tik greta bus tie, kurie man brangūs“, – neslėpė pašnekovas.

Šią vasarą E. Montvido jubiliejui buvo surengtas koncertas Vilniuje, per kurį jis dainavo.

„Bet pasirodymas Pažaislyje viską tarsi vainikavo. Ir vieta ypatinga, ir scenos partneriai. Pasirodymo labai laukiau. Man kiekvienas susitikimas su Lietuvos publika – reikšmingas“, – prisipažino E. Montvidas.

Jis Pažaislio vienuolynui jaučia sentimentų. Tuo metu, kai čia darbavosi jo draugė architektė, E. Montvidas turėjo galimybę aplankyti net slapčiausias pastatų komplekso kertes.

Kitoks festivalis

Pažaislio muzikos festivalio koordinatorius J. Krėpšta LŽ sakė, kad šįmet, to dirbtinai neplanavus, renginių ciklas buvo tarsi savaime skirtas šeimoms.

Štai birželio 12-ąją Kauno valstybinėje filharmonijoje koncertavo A. Grigorian ir abu jos tėvai – sopranas Irena Milkevičiūtė bei tenoras Gehamas Grigorianas. Liepos 31-ąją Kauno valstybinės filharmonijos scenoje surengtame koncerte „Tarp operos, poezijos ir džiazo“ susitiko bardas Kostas Smoriginas ir jo sūnus, klasikinės muzikos atstovas Kostas Smoriginas.

„Pasaulinio garso asmenybės. Tėvas ir sūnus. Du Kostai, du Smoriginai... Garsus aktorius, ne mažiau garsus savo baladėmis ir dainininkas, galingu bosu užkariavęs pasaulį... Koncertas tikrai buvo išskirtinis. Ypač kai tėvas ir sūnus bandė scenoje pasikeisti savo muzikiniais vaidmenimis“, – sakė J. Krėpšta.

Dar vienas daug publikos dėmesio sulaukęs festivalio renginys – Kauno pilyje liepos 2 dieną vykęs spektaklis „Herkus Mantas“. Jį režisavo daugelį metų Herkaus Manto vaidmenį atlikęs Vytautas Rumšas. Šįsyk jį scenoje pakeitė pagrindinį vaidmenį perėmęs Vytautas Rumšas jaunesnysis.

Pilnos salės

 „Buvo ne vienas koncertas, kai publika netilpo į sales. Zapyškio bažnyčia, Birštono kurhauzas buvo sausakimši. Žiūrovų teko atsiprašyti – bilietų neužteko“, – sakė J. Krėpšta.

Jis tvirtino per dvidešimt metų neprisimenąs tokios vasaros, kad rengti koncertai būtų sulaukę šitokio gerbėjų dėmesio. Vienu geriausių koncertų organizatoriai laiko rengtą Jonavoje, naujai sutvarkytame Joninių slėnyje, čia muzikos klausėsi 1500 žmonių.

Šių metų festivalis buvo dedikuotas kompozitoriui Mykolui Kleopui Oginskiui. „Juk 2015-aisiais sukanka 250 metų nuo jo gimimo. Taip pat šįmet savuoju festivaliu paminime 140-ąsias Mikalojaus Konstantinio Čiurlionio gimimo metines. Greta to minėti ir dviejų garsių Lietuvos tenorų Virgilijaus Noreikos bei Edgaro Montvido jubiliejai“, – atkreipė dėmesį J. Krėpšta.

Iki šių metų vasaros Pažaislio muzikos festivalyje buvo surengta bene 700 koncertų, festivalyje dirigavo 92 batutos meistrai, griežė 57 simfoniniai ir kameriniai orkestrai, dainavo 28 chorai. Buvo atlikta 12 operų, inscenizuota 16 lietuvių dramaturgų spektaklių istorine tema.

„Lietuvos žinių“ informacija.