Naujienos

Mykolo Oginskio festivalis: trys dedikacijos

Atsisveikinant su vasara ir pasitinkant naująjį didžiosios kultūros sezoną, rugpjūčio 29-ąją Plungėje prasideda jubiliejinis – dešimtasis – tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis.

Visą Žemaitijos inteligentiją, regis, suburiantis renginys sulaukė pirmojo rimto jubiliejaus. Todėl atlikėjų, orkestrų, muzikinių programų ir parodų gausa, įvairove siekia ypač pamaloninti svečius. „Per visą gyvavimo dešimtmetį, nors ir apsupti masinės kultūros, sugebėjome išlaikyti festivalio meistriškumą, profesionalumą – to savo veikla siekė ir mus kasdien įkvepianti Lietuvos didikų Oginskių giminė“, – kalbinama „Lietuvos žinių“, džiaugėsi viena jo rengėjų, Plungiškių draugijos viceprezidentė Genovaitė Žiobakienė.

Festivalio, remiamo Dr. Bronislovo Lubio vardo labdaros ir paramos fondo, dešimtmetis, suprantama, graži sukaktis, tačiau rengiamasi ir dar dviem svarbioms dedikacijoms – M. Oginskio senelio Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 140-osioms gimimo metinėms. Vietinių menininkų, taip pat lenkų ir baltarusių pasirodymais bus gaivinama Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dvasia.

Salve!

M. K. Oginskio epochą, politines šio valstybininko veiklos peripetijas per Tado Kosciuškos vadovautą sukilimą primins karybos paveldo klubo „Kauno pavieto laisvieji šauliai“ pasirodymas. Išvakarėse kunigaikščių Oginskių dvaro sodyboje jie įrengs ano laiko kariuomenės stovyklą: žviegs kautynių žirgai, įsiplieks ugniakurai, pakvips kareiviška žirniene, erdviose palapinėse bus ištiesti šiaudų gultai. „Festivalio svečiai gali iš vakaro atvažiuoti į dvarą ir nakvoti laisvųjų šaulių palapinėse, stebėti, kaip jie rengiasi kovai, valo šautuvus, muškietas. Kareiviai sakė, kad prausis tik Babrunge ir niekur kitur. Žodžiu, viskas bus tikra, lyg šauliai rengtųsi realiems karo veiksmams“, – linksmai pasakojo G. Žiobakienė. Kitą dieną Kauno pavieto šaulių patrankos salvė Lietuvos, kunigaikščių Oginskių ir plungiškių garbei paskelbs festivalio pradžią.

Skrisk, svajone

Dvaro žirgyno salėje, kuri bėgant metams ir festivaliui augant Žemaitijai darosi kiek ankštoka, klausytojai išvys itin skambų ir dainingą atidarymo koncertą „Skrisk, svajone...“. Tradiciškai pirmasis pasirodymas suteikiamas Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui (LNSO). Ir tradiciškai jam diriguoja Plungės miesto garbės pilietis, maestro Juozas Domarkas. LNSO ir Kauno valstybinis choras atliks M. K. Oginskio kūrinius ir gražiausių XIX amžiaus italų operų fragmentus. „Norėjosi didingos, pakylėtos festivalio pradžios, gražių melodijų, daugybės balsų. Kad klausytojas kiek primirštų kasdienybę ir pats uždainuotų“, – teigė G. Žiobakienė. Koncertą, irgi jau tradicija, ves muzikologas Viktoras Gerulaitis.

Muzikinės progos

Rugsėjo 4 dieną koncertą surengs Kauno miesto simfoninis orkestras ir solistai – sopranas Asta Krikščiūnaitė ir bosas Tadas Girininkas. Festivalio programoje dalyvaus ir du mažesnės sudėties kolektyvai: rugsėjo 2 dieną – Lietuvos kamerinis orkestras, kuriam taip pat diriguos J. Domarkas, o rugsėjo 19 dieną – Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus).

Muzikinę dedikaciją „Rudens akvarelė M. K. Čiurlioniui“ į festivalio programą įrašys Žemaitijos krašto muzikos ir meno mokyklų jungtinis styginių orkestras. Į sceną žengs jauniausios kartos solistai, smuikininkai – penkerių metukų Kotryna Rečkauskaitė ir keturiolikmetis Rokas Smulkys. „Vedame jaunimą klasikinės kultūros keliu. Vedame ir džiaugiamės matydami, kaip auga tokie gražūs žmogučiai“, – žavėdamasi teigė Plungės M. Oginskio meno mokyklos direktorė G. Žiobakienė.

Mėnesį trunkančio festivalio muzikinę programą rugsėjo 26-ąją pabaigs Baltarusijos valstybinio akademinio simfoninio orkestro ir soprano Irinos Krikunovos koncertas. Šis gausus kolektyvas M. Oginskio festivalyje lankosi jau antrą kartą.

Parodos ir konkūras

Tarp kitų M. Oginskio festivalio renginių – net trys parodos. Jos įsikurs rūmų menėse, atkurtose pagal autentiškus M. Oginskio laikų brėžinius ir šių metų gegužę atsivėrusiose lankytojams. Festivalio atidarymo dieną savo kūrinių ekspoziciją surengs lenkų skulptorius Stefanas Wierzbickis. Kūrėjas jau yra prieš porą metų lankęsis Žemaičių dailės muziejuje. S. Wierzbickis su visa kaimynų šalies kultūrininkų delegacija atvažiuoja iš Varšuvos.

Rugsėjo 5-ąją į M. K. Oginskio epochą mintimis sugrąžins paroda „Kalendoriai – bėgančio laiko liudytojai“. Ji atskleis Oginskių šeimos ir publicisto Lauryno Ivinskio kultūrinį bendradarbiavimą.

Nuo rugsėjo 12 dienos Oginskių rūmų muziejuje bus rodoma Lietuvos banko išleista 20 eurų nominalo kolekcinė sidabro moneta, skirta M. K. Oginskio 250-osioms gimimo metinėms. Kitą rytą dvare bus rengiama dar viena kilmingųjų pramoga – žirgų konkūro varžybos tarptautinei M. Oginskio taurei laimėti.

„Lietuvos žinių“ informacija.