Naujienos

Etnografinės ugnies sušildyti vaikai

Birželio 7-ąją Lietuvos liaudies buities muziejus Rumšiškėse ūš nuo talentingų vaikų balsų – čia šeštą kartą vyks šalies vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis“, skirto Etnografinių regionų metams, baigiamoji šventė. Joje tarmiškai prabils ne tik vyresni vaikai, bet ir trimečiai mažyliai.

„Klausytis vaikučių, kurie puikiai šneka dzūkiškai, žemaitiškai, aukštaitiškai ar suvalkietiškai, – tikras stebuklas. Net sunku patikėti, kad darželinukai nėra augę aplinkoje, kurioje tarmės – įprastas dalykas. Tikrų talentų turime ir tarp vyresniųjų. Klausydamasis jų šnekų, muzikos, dainų, stebėdamas šokius, supranti, kad visa tai pakartotų ne kiekvienas savo srities profesionalas“, - sakė konkurso „Tramtatulis“ koordinatorė Jūratė Šemetaitė.

Dr. Bronislovo Lubio vardo labdaros ir paramos fondo remiamame „Tramtatulio“ konkurse dalyvauja daugiau kaip tūkstantis dainininkų, pasakotojų, muzikantų nuo 3 iki 19 metų iš visos Lietuvos. Respublikinis konkursas organizuojamas nuo 2005 metų ir vyksta kas dveji metai. Anot jo organizatorių, jis unikalus tuo, kad padeda atrasti nepaprastų gabumų dainuojančių, grojančių, tarmiškai pasakojančių vaikų ne tik didmiesčiuose, bet ir atokiausiuose Lietuvos miesteliuose bei kaimuose.

„Tai – išskirtinis konkursas. Kito tokio masto renginio, skirto etnografinei temai, Lietuvoje nėra“, - pabrėžė Lietuvos liaudies kultūros centro vadovas Saulius Liausa.

Baigiamoji šventė

„Tramtatulis“ rengiamas trimis turais: vietiniu, regioniniu ir visos šalies. Vietiniai turai vyko 55 savivaldybėse iki kovo 10-osios, regioniniai: Dzūkijos - Varėnos rajone, Aukštaitijos – Molėtuose ir Panevėžyje, Suvalkijos – Prienuose, Mažosios Lietuvos – Klaipėdoje, Žemaitijos – Telšiuose. O Kaune balandžio 18–19 dienomis vyko respublikinis turas.

Konkurso laureatų ir diplomantų šventė bei apdovanojimai vyks būtent birželio 7-ąją Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Renginyje dalyvaus apie 230 dalyvių iš 34 savivaldybių. „Tramtatulio“ laureatai, diplomantai ir jų mokytojai bus apdovanoti garbės raštais, prizais. Šeštajame konkurse išrinktas gausus talentingų vaikų būrys – net 46 laureatai ir 56 diplomantai.

„Vaikai konkursui rengiasi labai atsakingai. Kai kurie jų klausosi senųjų atlikėjų įrašų ir mokosi tai perteikti savo pasirodymuose“, - pasakojo J. Šemetaitė. Pirmą kartą „Tramtatulio“ konkurse skambėjo ir įdomus instrumentas švilpa. Ja grojo ir laureate tapo Gabrielė Čeponytė iš Biržų Valdo Jakubėno muzikos mokyklos, jos mokytoja – Aušra Butkauskienė. Taip pat pirmą kartą laureate tapo ir savitai šišioniškių tarme pasakojusi Aurelija Jankauskytė iš Pagėgių, jos mokytojos – Virginija Bubelienė ir Jūratė Kriaučiūnienė. Visus džiugino šešių dainininkų grupė, tarp jų trys broliai ir seserys, kurių balsai itin gražiai derėjo.

Kaip visuomet nuoširdžiai ir šmaikščiai aukštaičių, suvalkiečių, žemaičių tarmėmis pasakas, atsitikimus, sakmes porino mažyliai. Visų amžiaus grupių pasakotojai stengėsi kuo tiksliau atspindėti tarmes. Jauniausiųjų dainavimas išsiskyrė įtaigumu, vyresniųjų – brandžiu liaudies dainos pojūčiu.

Įamžins kompaktinėje plokštelėje

„Svarbu, kad nemažėja atlikėjų, perimančių ir tęsiančių savo krašto tradicijas. Be abejonės, čia itin didelis mokytojų nuopelnas. Tad šį kartą simbolinėmis „Tramtatulio“ statulėlėmis nutarta pagerbti kūrybinės energijos kupiną mokytoją Alvydą Česienę, išugdžiusią ypač daug konkurso laureatų ir diplomantų, bei etnomuzikologę Dalią Vaicenavičienę, daugeliui konkursų ruošusią savo gausios šeimos talentingus, puikiai dainuojančius ir muzikuojančius vaikus“, - sakė J. Šemetaitė.

Tradicija, kad „Tramtatulio“ respublikinio konkurso laureatų atlikti kūriniai įamžinami kompaktinėje plokštelėje. Joje galima išgirsti skirtingų Lietuvos regionų įvairių žanrų lietuvių liaudies dainas, pasakojimus, sakmes, tradicinės instrumentinės muzikos kūrinių įrašus. Kompaktinės plokštelės sudarytoja - J. Šemetaitė, garso režisierius - Rimas Motiejūnas. Siekdamas skatinti vaikus ir moksleivius domėtis savo krašto tradicine kultūra, suvokti jos vertę, ugdyti jaunuosius lietuvių liaudies dainų, sakytinės kūrybos, instrumentinės muzikos atlikėjus, „Tramtatulio" konkursą rengia Lietuvos liaudies kultūros centras.

„Lietuvos žinių“ informacija.